«Просто дивитись в лице усьому, що довкола; Все,що є рідне, то - рідне, вороже - ворожим зостане, Йди без вагань і без схибу, і вдар там, де треба, А ще частіш - пожалій, відвернись і не думай, Часто людина змаліє і варта поправи, Шкода на неї часу, ти будь тим, чим належить. То - найважніше: ти будь і дивись простовіч».
Юрій Липа...
...19 серпня 1944 року до будинку, де мешкав Юрій Липа, під'їхала бричка із чотирма офіцерами НКВД. Липа був у саду зі своїми донечками. Лікарю було сказано: «Собирайтесь, вы нам нужны», а також наказано взяти медичний інструмент. Дружина Галина запитала, куди його забирають. Жінку запевнили, що чоловік невдовзі повернеться. Офіцер сказав: «Даю вам честное слово советского офицера, что через час-два ваш муж будет дома». Однак він більше не повернувся...
Видатний діяч визвольного руху Юрій Липа народився 1930 року в Одесі. Його батько Іван мав славу фахового лікаря, політика, письменника, організатора знаменитої таємної організації «Братство тарасівців». Пізніше став міністром уряду УНР. Шляхом батька пішов і син. Навчаючись в Новоросійському університеті в Одесі, бере участь у боротьбі з більшовиками у складі куреня Морської піхоти Збройних сил УНР.
Навчаючись на медичному факультеті Познанського університету, обіймає посаду ідеологічного референта в таємному товаристві «Чорномори», створеному зі студентів та колишніх вояків армії УНР. Потім навчався у Вищій школі політичних наук у Варшаві. Саме тоді починає активну публіцистичну діяльність, виступаючи на сторінках українських видань, що виходили у Польщі. Уже в 30-их роках його називали «українським ідеологом». І для цього були належні підстави. Одні за одним виходять його твори "Українська доба" (1936 р.), далі "Українська раса" (1937 р.). Проте найважливішим виступає "Призначення України" (1938 р ) . У ній автор визначає геополітичну роль України у світі. Липа вперше визначив, як стратегічну, вісь України: Північ-Південь.
Також у цьому творі визначаються основні аспекти геополітичного положення й інтересів нашої держави, її населення. Доповнення цієї книги це "Чорноморська доктрина" (1940 р.) і "Розподіл Росії" (1941 р.), в першому з яких виразно окреслюється важливість Чорного моря і південного напряму експансії, а в другому висовуються і обґрунтовуються ідеї розпаду імперської Росії на окремі держави.
Діяльність Липи помітили у фашистській Німеччині і за наказом Гітлера його було перепроваджено до Берліна. Та він відкинув ганебну пропозицію очолити маріонетковий уряд, повернувся на Батьківщину.
...На світанку 20 серпня Юрія Липу було по-звірячому замордовано неподалік села Бунева Яворівського району. Наступного дня Галина Захарясевич знайшла тіло чоловіка, присипане штукатуркою, з ранами на животі від автоматних черг, із численними ознаками катувань. Ось так закінчилося життя невтомного патріота, борця за Вільну Україну, геополітика, письменника-неоромантика, публіциста, лікаря і просто великої Людини.
Семен Верищинський
Comments: